#12 Pitanja za… Ema Botica

3 min


Ema Botica#12pitanjaza

Ema Botica

 

MOLJAC: 1. Šta vas je inspirisalo da postanete pisac?

EB: 1. Želja za pisanjem. Nisam o spisateljskom pozivu nikada razmišljala kao o nečemu čime se postaje, samo sam htjela čitatelje za svoje stvaralaštvo. A stvaralaštvo je uvijek bila moja unutarnja potreba, nešto bez čega ne mogu. Ako me pitate kada je krenulo ostvarenje te unutarnje potrebe, mogla bih reći da sam počela pisati u četvrtom razredu osnovne škole.

 

MOLJAC: 2. Naziv vašeg poslednjeg dela?

EB: 2. Moje posljednje objavljeno djelo je Nositelj elemenata, a posljednja djela u nastanku ili već nastala nemaju naslove ili ti naslovi još uvijek nisu sigurni, naslovi su u pravilu nešto što posljednje određujem.

 

MOLJAC: 3. Ebook – za ili protiv?

EB: 3. Za. E-book ima svoje prednosti, pogotovo ako želite čitati mnogo knjiga, najnovije i lako ih moći ponijeti sa sobom. Najdraže knjige ipak treba posjedovati u papirnatom obliku, kao i sve knjige kojima se planiramo ponovno vraćati, ali neki romani za koje znate da ćete ih pročitati jednom i nikada im se ne vratiti, zašto ne, kupite e-knjigu. Autor će i od toga dobiti novac, poduprijet ćete njegovo stvaralaštvo, a vi nećete pretrpavati police knjigama do kojih vam nije previše stalo. Ako vam se knjiga ipak svidi, uvijek možete kupiti tiskano izdanje i tako ćete čak dvostruko poduprijeti autora.

 

MOLJAC: 4. Kako se nosite sa lošim kritikama?

EB: 4. Znaju me pogoditi, ipak je to nešto u što sam ulila jako puno vremena, truda i ljubavi. Zna nas pogoditi kritika na kolač za koji smo se jako potrudili, a koji se nekome može ne svidjeti samo zato što nešto u njemu nije po njegovu ukusu. Ipak, negativne kritičare poštujem, poslušam ih, pokušam vidjeti njihov pogled, u sebi se možda i ne složim, ali u stvarnosti jako puno toga možete saznati o nekome slušajući njegove kritike: njegov ukus, njegove stavove, njegove želje i ideale. Pokušavam preboljeti početni udarac i onda pokušati naučiti nešto iz nečije kritike. Iz pohvala se ne uči jako puno iako one ohrabruju i pomažu piscu da nastavi na svome spisateljskom putu koji je jako težak i trnovit, a kod nas i izrazito neprofitabilan. Nemojte samo kuditi pisce, i pohvalite ih ako vam je njegova priča prirasla srcu.

 

MOLJAC: 5. Da li je bolje promovisati se preko interneta ili drugih medija?

EB: 5. Stvarno ne znam, moram priznati da u tome nisam vješta i da se ne snalazim u marketingu koliko u pisanju.

 

MOLJAC: 6. Koji pisci su najviše uticali na vaš stil pisanja?

EB: 6. To su bili C. S. Lewis i Ivana Brlić-Mažuranić, bar mislim da je tako. U stvarnosti utječu svi pisci koje ste ikada pročitali i vi upijate njihove tekstove i kanalizirate ih u svome pisanju čak i kada toga niste svjesni.

 

MOLJAC: 7. Kakav uspeh očekujete od vašeg dela?

EB: 7. Očekujem da će se naći netko tko će uživati u njemu, koga će dotaknuti i onda ćemo preko tih stranica moj čitatelj i ja biti prijatelji i saveznici.

 

MOLJAC: 8. Koja vam je ciljna publika?

EB: 8. Mislim da se uvijek nekako vraćam mladim čitateljima, oni su oni koji cijene ideale i maštu, koji se najlakše uživljavaju u nove izmišljene svjetove.

 

MOLJAC: 9. Opišite svoje poslednje delo u 12 reči.

EB: 9. Ako govorimo o objavljenom, onda bi to za Nositelja elemenata bilo: fantastika, pustolovina, hrabrost, prijateljstvo, ljubav, nada, vjera, upornost, ideali, mačevi, bitke i čarolija.

 

MOLJAC: 10. Savet za buduće pisce?

EB: 10. Puno i kvalitetno čitajte, puno pišite i nikada ne odustajte.

 

MOLJAC: 11. Gde biste voleli da gostujete?

EB: 11. Voljela bih gostovati negdje daleko odavde jer bi to značilo da je moje djelo prešlo kulturne razlike i uspjelo doprijeti do čitatelja kojima ne bih mogla pristupiti samim svojim dolaskom. Hoće li se to ikada ostvariti, tek ćemo vidjeti. Za sada mi je drago biti bilo gdje gdje se moja djela čitaju.

 

MOLJAC: 12. Održavanje vaše sledeće promocije?

EB: 12. Stvarno ne bih znala reći, ova situacija s koronavirusom puno je toga poremetila, pa tako i promocije knjiga.

 


Podelite sa prijateljima!

War

0 Komentara

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komentari

komentari

Powered by Facebook Comments

Translate »